Klub ljubitelja Lade NIVE 4x4  

Go Back   Klub ljubitelja Lade NIVE 4x4 > Mehanika
User Name
Password
FAQ Members List Calendar Search Today's Posts Mark Forums Read

Reply

Thread Tools Search this Thread Display Modes
Old 23rd January 2008, 11:21 PM
Pisac Pisac nije na mreĂ…Âľi

Default Polovna Lada Niva, na šta obratiti pažnju?

Treba mi jednostavno vozilo za povremenu vožnju kroz šume, njive, i kamenje, (oko 30 dana godišnje) pa sam zaključio da mi je najisplativija Lada Niva. Uzeo bih nešto što jeftinije, a upotrebljivo.

Nego, na šta da obratim pažnju kada kupujem Ladu Nivu? Šta im je najčešći problem, šta crkava a nije jednostavno niti jeftino zameniti, i slično...

I ugred, ako neko poznaje kretanje cena, za koliko para minimalno bi mogla da se nadje upotrebljiva Lada Niva?
Reply With Quote
Old 23rd January 2008, 11:31 PM
boomer's Avatar
boomer boomer nije na mreĂ…Âľi
Member

Onako na prvu loptu, obratiti paznju na diferencijale i reduktor, a za to verovatno treba masjtor sa okom i iskustvom. Naravno da je vozilo ispravno, da ok ide, da nije lupano do te mere da se poremetila geometrija pa smeta voznji. Ostalo - limarija se pokrpi, popravi se zameni, pa je vise stvar pregovaranja oko cene.
Reply With Quote
Old 24th January 2008, 10:29 AM
lodzin's Avatar
lodzin lodzin nije na mreĂ…Âľi
stara garda

Send a message via ICQ to lodzin

Ja kada sam kupovao ovo moje namuceno auto, bitan mi je bio motor, da ne duva nesto preterano i da ne cuka tipa radilica i tako to.

Sve ostalo mi je bilo nebitno iako je reduktor bio skrsen, kardani nisu imali krstove, i sl.
Old 24th January 2008, 11:46 AM
Nivas's Avatar
Nivas Nivas nije na mreĂ…Âľi
Senior Member

Pogledaj na www.polovniautomobili.com Tamo je juce postavljen oglas za Nivu 1,7 iz 1988.godine, po ceno od 2850 evra, i to je trenutno najpovoljnija ponuda. Ipak, obrati paznju, ovako niska cena moze da bude i dobra i losa. Inace ti za malo bolju Nivu 1,6 treba oko 3000 evra, pa bilo da je nesto malo manje platis pa izvrsis sitnije popravke, ili je platis znatno manje, ali te onda ceka znatno veca i znatno skuplja popravka. Ako do sada nisi vozio Nivu, obavezno povedi sa sobom nekoga ko se u nju razume, da proveri da li funkcionise redukcija, blokada i jos neke stvari koje samo nivasi znaju. Srecno!
Old 24th January 2008, 11:49 AM
Nivas's Avatar
Senior Member

Pardon, ona Niva je iz 1998.
Old 24th January 2008, 12:52 PM
Midian Midian nije na mreĂ…Âľi
Senior Member

Send a message via ICQ to Midian Send a message via MSN to Midian

Moj drugar je prodao Nivu 2002 godiste za 4500 evra.Plin,bull bar,kramponke,tonirana stakla.Kupljena istog dana kad i moja samo je sa karburatorom.
Reply With Quote
Old 25th January 2008, 01:03 AM
Pisac Pisac nije na mreĂ…Âľi

Quote:
Originally Posted by Nivas
Inace ti za malo bolju Nivu 1,6 treba oko 3000 evra, pa bilo da je nesto malo manje platis pa izvrsis sitnije popravke, ili je platis znatno manje, ali te onda ceka znatno veca i znatno skuplja popravka. Ako do sada nisi vozio Nivu, obavezno povedi sa sobom nekoga ko se u nju razume, da proveri da li funkcionise redukcija, blokada i jos neke stvari koje samo nivasi znaju. Srecno!

Ja bih ipak da prodjem jeftinije od 3000e, pa čak i od 2000e. Auto mi treba bukvalno i isključivo za povremenu vožnju po njivama, šumama i brdima, i uopšte me ne zanima spoljni izgled (izgreban, izlupan) ni unutrašnji (iscepan, ofucan) već da dobro radi motor, blokada, redukcija, i naravno kočnice. Ni plin mi ništa ne znači. Dakle, treba mi neki punoletan krš u voznom stanju

Ne znam koliko i kako Nive trule? Da li ima karakterističnih mesta na kojima trule a koja onda prave komplikacije za vožnju (recimo, kao kod Renoa 4 one šape na zadnjoj osovini koje puknu pa se posle vare do besvesti)?

Šta je slaba tačka na motoru/diferencijalu/redukciji? Kako se može utvrditi da nešto ne valja (lupa, zvecka...) i koliko okvirno košta opravka/zamena istih slabih tačaka?

Last edited by Pisac : 25th January 2008 at 01:05 AM.
Reply With Quote
Old 25th January 2008, 12:06 PM
lodzin's Avatar
lodzin lodzin nije na mreĂ…Âľi
stara garda

Send a message via ICQ to lodzin

Sto se kriticnih mesta truljenja limarije tice, posebno treba da se obrati paznja na patos, odnosno one delove gde se kaci transmisija i njihovi nosaci. Nosaci redukrora i menjaca. Oni istrule pa je onda problem stegnuti nosace. Treca vrata istrule komplet, kao i deo dzepova iza zadnjih tockova.

Motor uglavnom isto kao i na ostalim ladama, manje vice bregasta, karike.
Old 25th January 2008, 01:38 PM
marek marek nije na mreĂ…Âľi
Member

jel ima neko iz Jagodine da ode da pogleda tu nivu 1998.
Reply With Quote
Old 25th January 2008, 02:15 PM
Nivas's Avatar
Senior Member

@ pisac
Ukoliko mislis da je neko do "punoletstva" (dakle, dvadesetak godina), besprekorno odrzavao motor, reduktor, diferencijal, spone, lezajeve i drugo sto je vazno da bi ti mirno mogao da vozis po kamenju, njivama i sumama, a da je, pri tom, dozvolio da mu limarija, stakla, sicevi, enterijer i opsti izgled automobila odu do djavola, varas se, toga nema. Ma koliko da smo dobre volje, i ma koliko bili literarno nadareni, ne mozemo preko sajta da ti opisemo sta ne valja na nekoj Nivi koju nismo ni videli, a opsta mesta ne moraju da se odnose na pojedinacne slucajeve. Prati oglase, svrati do bubnja, i OBAVEZNO konsultuj nekog ko godinama vozi Nivu. Posto shvatam da je tvoja imaginacija nadmocna nad savetom koji ti je dao covek koji je devetnaest godina vozio Nivu 1,6 a vec pet godina vozi Nivu 1,7, pogledaj na www.autobat.co.yu Tamo je nedavno ponudjena Niva 1,6 iz 1986.godine za 1500 evra, mozda jos nije prodata. Srecno po kamenju, njivama, sumama i gorama nase zemlje ponosne!

Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search
Display Modes

Posting Rules